Politicón robbantott a brit katonatiszt: az ukrán EU-csatlakozás gyorsítása csak árt — legfőképp Ukrajnának

2025. május 12. 09:31

Mat Whatley szerint a gyorsított csatlakozás nem válasz az ukrán válságra. Sőt, csak tovább mélyíti a problémákat.

2025. május 12. 09:31
null

Európa egyre inkább szembesül az ukrán EU-csatlakozás gyorsításának következményeivel, különösen azokkal a politikai és gazdasági kihívásokkal, amelyek a lépésből fakadnak, fogalmazott Mat Whatley véleménycikkében.

Emlékeztetett, a 2022-es európai tanácsi döntés, amely Ukrajnának tagjelölti státuszt biztosított, új lendületet adott a csatlakozási folyamatnak. 

Azonban az orosz agresszióval szembeni európai szolidaritás gyakran elnyomja a kritikus hangokat, amelyek szerint Kijev gyors felvétele több kárt okozhat, mint hasznot. 

A legnagyobb aggodalom az, hogy Ukrajna uniós taggá válása alapjaiban változtatná meg az EU költségvetési struktúráját, és a közösség legnagyobb támogatottjává tenné az országot – olvasható a Politicón.

A korrupció továbbra is mélyen gyökerezik az ukrán társadalomban, annak ellenére, hogy az elmúlt években számos reformot hajtottak végre.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság volt elnöke már 2023-ban figyelmeztetett, hogy Ukrajna nincs felkészülve a tagságra, mivel a korrupció minden szinten jelen van.

A legfrissebb, 2024-es ukrán felmérések szerint a lakosság 90 százaléka továbbra is elterjedtnek tartja a korrupciót, és sokan úgy érzik, a helyzet csak romlik. 

Ráadásul az ukrán korrupcióellenes ügynökségek politikai eszközzé váltak, ami tovább rontja az ország jogállamiságának megítélését. 

A gyorsított csatlakozás ezen problémák átszivárgását jelentené az EU-ba, gyengítve a közösség belső kohézióját és hitelességét.

Ezt is ajánljuk a témában

A gyors csatlakozási folyamat másik veszélye a politikai csalódottság. Ha Ukrajna gyorsan, de felkészületlenül kerül be az EU-ba, az hosszú távon mind a tagállamokban, mind Ukrajnában bizalmi válságot eredményezhet. 

Az EU hitele és az integrációs folyamat komolysága sérülhet, különösen akkor, amikor Európa épp egy erőteljesebb geopolitikai szerepvállalásra készül.

A valóság az, hogy Ukrajnának most stabil, feltételekhez kötött támogatásra van szüksége, nem pedig gyors és átgondolatlan csatlakozási ígéretekre, zárta cikkét a katonatiszt.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Danylo Antoniuk / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
apoa
2025. május 16. 18:59
Mekkora feliesmerés! Bravo Politico...
Giorgione
2025. május 13. 06:17
Hiába rugóznak ilyen bértollnokok. Ukrajnát mindjárt fölveszik az EU-ba. Ennek gazdasági oka van. Az Ukrajnába települt nemzetközi cégek érdeke. Ezen cégek indirekt úton lefizetik az EU illetékes politikusait. Nyilvánvaló, hogy amennyiben X politikus kap mondjuk 10 millió EUR-t (ami egy nemzetközi nagyvállalatnak aprópenz) akkor abszolút nem fogja érdekelni, hogy mi lesz mondjuk a lengyel parasztokkal. Úgy szavaz ahogy a pénzforrás kívánja vagyis beszavazza az ukránokat az EU-ba. Így tehát akár 7milliárd EUR-ból be lehet vásárolni az ukránokat az EU-ba. Nagy ínségre kell készülni. Fel kell halmozni amit csak lehet.
Ehetős Odó
2025. május 12. 14:27
Hoholosztán lepratelep. Az is volt és az is marad. Felvenni kollektív öngyilkossággal ér fel.
Giorgione
2025. május 12. 13:18
Az EU hivatalos politikája szerint Ukrajnát föl kell venni az EU-ba. Ebben a tekintetben holmi 'véleménycikkek' érdektelenek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!